Volím rozumne, chcem pravú demokraciu

Autor: Tomáš Bilik | 8.2.2016 o 0:00 | (upravené 8.2.2016 o 20:01) Karma článku: 3,38 | Prečítané:  171x

Nezadržateľne sa blížia voľby do NR SR 2016 a my máme opäť možnosť rozhodnúť, kto nám bude najbližšie 4 roky slúžiť, alebo by mal slúžiť. Opomínaná vláda "zlepenca", alebo zopakovanie vládnutia stranou SMER-SD.

V titulku som sa zameral na pravú demokraciu. Prečo som tak urobil ? Odpoveď je jednoduchá. Demokraciu síce máme, no vládne nám jednofarebná vláda, ktorá ukazuje, že je sociálna, demokratická. No, ale v čom? Rozdávaní sociálnych balíčkov, ktoré sú bez budúcnosti ? Štrajkujú učitelia, zdravotné sestry. Prečo to hovorím ? Pretože zdravotníctvo a školstvo sú dva piliere, ktoré nefungujú. A nech je akokoľvek pred voľbami, alebo po nich počas vládnutia strany Smer-SD sa tu vystriedalo niekoľko ministrov, odhalili sa mnohé kauzy na týchto ministerstvách, na ktoré poukázala najmä opozícia. Áno rozkrádanie bolo za Mečiara, bolo za Mikuláša Dzurindu, no však počas vlády Róberta Fica sa ako vnímam z rôznych médií, alebo internetu kradne už všetko.

Veľký sociologický slovník uvádza, že Demokratický politický systém je ten, v ktorom:

1. všetci, ktorí majú oficiálnu politickú moc sú zodpovední voličom buď priamo, alebo na základe skutočnosti, že boli ustanovení zvolenými funkcionármi;

2. zvolený parlament má značnú legislatívnu a poradnú zodpovednosť;

3. všetci dospelí, ktorí nie sú označení ako mentálne alebo morálne nespôsobilí, predstavujú súhrn voličov;

4. voľby sa konajú v častých intervaloch, nekonajú sa pod nátlakom a nie sú poznamenané podvodmi;

5. existuje dostatočná úroveň občianskych slobôd, ktorá zahŕňa nielen právo vyjadriť ústne alebo písomne svoje názory, ale aj možnosť zakladať nové politické strany, ktoré by kandidovali vo voľbách.

Poďme si rozlúsknuť tie najdôležitejšie body... Bod č. 1 hovorí o zodpovednosti voličom. Kým opozičné strany im venujú väčšiu pozornosť, vláda CHRÁNI ĽUĎÍ. Ale pred čím alebo skôr kým ? Počas 4 rokov sa na Slovensku nič nezmenilo, teda takmer nič. Prišla reforma ESO, ktorá mala zefektívniť úrady. No realita je vyšší počet zamestnancov v úradoch, minuté milióny eur naviac ! Zlepenec sa v minulosti dohadoval síce ťažšie, ale pokrok urobil. To, že prišiel pád vlády nezapríčinilo spojenie hlasovania, ale najmä to, že poslanci strany SaS rázne odmietali pomoc Grécku. A prečo ? Pretože tak malá krajina ako sme my nechceme doplácať na blahobyt iných a ani na to nemáme. No sme v EÚ a peniaze nakoniec aj tak odišli, no schválili ich opäť poslanci Smeru. A chceme to aj naďalej ??? Doplácať na systémové chyby ichých ?  Ja toto teda rázne odmietam...

Bod č. 2 je značná legislatíva parlamentu a poradná zodpovednosť. Začnem tak, že ako môže parlament schváliť zákony a legislatívne zmeny, ak vládne jedna strana ? Jednoducho to nejde ak má niekto väčšinu menšina je utláčaná. A presne tak nejako to aj funguje ak sa opoziční poslanci snažia zvolať schôdzu, alebo chcú niekoho odvolať nejde to, pretože smeráci to jednoducho neprijmú, teda väčšina rozhodne problém neriešiť, ututlať ho. Aj napriek tomu sa niečo podarí. No legislatíva a zákony platia nie pre všetkých. Za 4 roky vlády Smer dokázal až po posledných úradníkov vymeniť všetkých pracovníkov. Stále sa Vám to zdá byť demokratické na Slovensku ?

Bod č. 5 existuje dostatočná úroveň občianskych slobôd, ktorá zahŕňa nielen právo vyjadriť ústne alebo písomne svoje názory, ale aj možnosť zakladať nové politické strany, ktoré by kandidovali vo voľbách. Tak, v súčasnosti sa uchádza vo voľbách do NR SR 2016 až 23 politických strán. Na tak malú krajinu ako sme je to podľa mňa dosť veľa, no dáva to jasne najavo nespokojnosť ľudí. Kameň úrazu padá aj na úroveň občianskych slobôd. Kým bežný smrteľník sa snaží dovolať pravdy, žiaľ nemá šancu. Ak sa písomne vyjadrí a skritizuje systém, je to právo občana, no zvyčajne už systému nevyhovuje. Uvediem príklad z vlastnej skúsenosti: Mám právo sa slobodne rozhodnúť, ako chcem viesť svoj život, kam to chcem dotiahnuť. Robím všetko preto, no a keďže sa venujem aj politickému dianiu a sledujem ho, rozhodol som sa aj kandidovať do NR SR v nadchádzajúcich voľbách, keďže sa mi naskytla takáto možnosť. No malý, väčší problém. Nie je to Smer, ani KDH, OĽaNO, sú to liberáli, strana SaS. Rozhodol som sa však nie preto, že sa táto možnosť naskytla, ale preto, že SaS je naozaj strana odborníkov, koná zásadne a snaží sa pomáhať domácemu rastu ekonomiky predovšetkým podporou malých a stredných podnikateľov. A áno súhlasím, práve toto sú najväčší prispievatelia do štátneho rozpočtu. No môj problém, ktorý sa ku mne dostal spočíva v tom, že študujem na VŠ a práve preto, že som sa ocitol na kandidátke tejto strany prišlo vyhrozenie, aby som vôbec doštudoval školu. Preto sa pýtam, kam až môže človek zájsť ?

Rozhodnutie je preto na Vás,  choďte voliť, splniť si svoju občiansku povinnosť a voľte rozumom, nezaprite ho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?